Lekcja II

Dlaczego i po co? - wojny europejskie XVII w. 

1. Jak prowadzono wojny w XVII w.? Omówienie pracy domowej: 

Przegląd wpisów i linków. Korekta ewentualnych błędów.

Uzbrojenie: 





taktyka


wodzowie:



2. Przyczyny wojen i cele wojenne:
Wojny : ………………………......

Praca domowa:

Waszym zadaniem jest odpowiedź na pytanie czy cele wojenne mocarstw europejskich z perpektywy końca XVII w. zostały osiągnięte?
W tym celu stwórzcie zestawienie zasad najważniejszych układów pokojowych w XVII - wiecznej Europie wypełniając formularz

Układy pokojowe:

  1. układ westfalski (Kacper, Maciek, Patryk,Edyta)
  2. układ po wojnach Francji z Hiszpanią (Adrian, Dawid, )
  3. układ po wojnach Szwecji z Danią (Bartek, Mateusz)
  4. układ po wojnach Holandii  z Anglią (Julia, Marta)
  5. układ po wojnach Rosji z Rzeczypospolitą (Witek, Ola) 
  6. układ karłowicki (Sebastian, Kamil)



7 komentarzy:

  1. Marta Duda Rozmowy pokojowe zakończyły się dnia 8 maja 1654 r. podpisaniem układu w Westminster. Holendrzy uznali w nim Commonwealth i zapowiedzieli respektowanie Aktów Nawigacyjnych. W wyniku układu Holendrzy dodatkowo zobowiązali się do oddawania salutów okrętom przeciwnika i wypłacenia odszkodowania kupcom angielskim. Podpisanie układu nie zakończyło mimo to nieporozumień między oboma państwami w koloniach. Przodowały w tym spółki handlowe, które same wystawiały własne armie i floty do obrony interesów handlowych. Traktat nie przerwał dążeń Holendrów do poprawy uzbrojenia i rozbudowy swojej floty handlowej. Oba kraje szykowały się do drugiej wojny morskiej. http://pl.wikipedia.org/wiki/I_wojna_angielsko-holenderska

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozmowy pokojowe zakończyły się dnia 8 maja 1654 r. podpisaniem układu w Westminster. Holendrzy uznali w nim Commonwealth i zapowiedzieli respektowanie Aktów Nawigacyjnych. W wyniku układu Holendrzy dodatkowo zobowiązali się do oddawania salutów okrętom przeciwnika i wypłacenia odszkodowania kupcom angielskim. Podpisanie układu nie zakończyło mimo to nieporozumień między oboma państwami w koloniach. Przodowały w tym spółki handlowe, które same wystawiały własne armie i floty do obrony interesów handlowych. Traktat nie przerwał dążeń Holendrów do poprawy uzbrojenia i rozbudowy swojej floty handlowej.
      http://pl.wikipedia.org/wiki/I_wojna_angielsko-holenderska

      Usuń
  2. http://pl.wikipedia.org/wiki/I_wojna_angielsko-holenderska
    Rozmowy pokojowe zakończyły się dnia 8 maja 1654 r. podpisaniem układu w Westminster. Holendrzy uznali w nim Commonwealth i zapowiedzieli respektowanie Aktów Nawigacyjnych. W wyniku układu Holendrzy dodatkowo zobowiązali się do oddawania salutów okrętom przeciwnika i wypłacenia odszkodowania kupcom angielskim. Podpisanie układu nie zakończyło mimo to nieporozumień między oboma państwami w koloniach. Przodowały w tym spółki handlowe, które same wystawiały własne armie i floty do obrony interesów handlowych. Traktat nie przerwał dążeń Holendrów do poprawy uzbrojenia i rozbudowy swojej floty handlowej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wybuchła w konsekwencji powstania Chmielnickiego i zawarcia ugody perejasławskiej. Trwała z przerwami do 1667 kiedy działania wojenne zostały zakończone rozejmem andruszowskim. Stan wojny między Rzecząpospolitą a Carstwem Rosyjskim został zniesiony przez zawarcie traktatu pokojowego w 1686.
    10 stycznia 1654 car Rosji, Aleksy Romanow wypowiedział wojnę Rzeczypospolitej[potrzebne źródło], a 18 stycznia Ukraina poddała się Rosji. W odpowiedzi na ten akt wiosną 1654 roku armia koronna pod wodzą Stanisława Rewery Potockiego i Stefana Czarnieckiego wkroczyła na Ukrainę z karną ekspedycją, która miała zasiać postrach i skłonić Kozaków do powrotu pod władzę Jana Kazimierza, a w rzeczywistości wzmocniła więzi kozacko-rosyjskie i przekonała do sojuszu z Rosją nawet tych, którzy uprzednio byli temu przeciwni.

    OdpowiedzUsuń
  4. wikipedia.org/wiki/Wojna_polsko-rosyjska_1654-1667
    Na początku maja wkroczyła na Ukrainę potężna armia rosyjska, którą dowodził kniaź Aleksy Trubecki, a w końcu maja na czele ogromnych wojsk ruszył w pochód na Litwę sam car Aleksy, który wydał manifest wzywający wszystkich prawosławnych na terenie Rzeczypospolitej do walki z wrogami wiary. Rosja bardzo starannie przygotowała się do wojny, a w skład armii rosyjskiej wchodziło wiele najemnych regimentów z Europy zachodniej. Wielu jej oficerów służyło w poprzednich latach w Rzeczypospolitej, znając jej mocne i słabe punkty. Rosja, która już od dłuższego czasu szykowała się do tej wojny, w ogromnym stopniu powiększyła swą armię.
    Dlatego latem 1654 roku 3 potężne armie rosyjskie, które wkroczyły na teren Wielkiego Księstwa Litewskiego, liczyły łącznie około 70 000 żołnierzy[1]. Niemal bez walki zajęły większość miast i fortyfikacji aż po Mińsk, w tym Dzisnę i Druję. Główną przyczyną tak błyskawicznych sukcesów obok ogromu sił rosyjskich były przestarzałe umocnienia twierdz, brak załóg i niedostatki w zaopatrzeniu. 17 czerwca padł Połock, a 7 lipca car Aleksy stanął pod Smoleńskiem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olu, proszę wpisz wiadomości do formularza jeszcze raz. Tam umieściłaś opis wojny, a należało wpisać zasady pokoju!

      Usuń
  5. Wystarczy jak poszukasz informacji o pokoju Grzymułtowskiego z 1686 r. i rozejmu w Andruszowie z 1667 r.

    OdpowiedzUsuń